Bilmek farklılıktır!

Yorgun Anneler için Ramazan Sonu Tavsiyeleri

0

Ramazan Sonrası İçin Ailelere Tavsiyeler

Ramazan bir mücadele ve çaba ayıdır. Biz Müslümanlar, açlık, susuzluk ve yorgunluk karşısında nefsimize hâkim olurken, salih amel ve ibadetleri yapmaya kendimizi zorluyoruz. Yorgun Anneler için Ramazan Sonu Tavsiyeleri

Yirmi dört saat, özellikle görevleri hiç bitmeyen anneler için, her gün yeterince başarılı olmak pek yeterli mümkün görünmeyebiliyor.

Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar anneler, her aile üyesinin istek ve ihtiyaçları için sürekli olarak ulaşılabilir durumda olma eğilimindedir.

Özellikle çocukları bebekken ve yeni yürümeye başlayan çocukken, birçok kadın kendilerini fazladan dua etmeye ve Allah SWT’yi anmaya adayamadıkları için hüsrana uğrarlar.

Kadir Gecesi için Dua

Bulaşıklar, çamaşırlar, çocuk bezleri, yemek pişirme ve ayak işleri hiç bitmeyen ve bunaltıcı görünüyor. Bu görevleri bir aylığına ne kadar ertelemek istesek de, gerçek şu ki, bir hane en kutsal ayda bile çalışmaya devam etmelidir.

Peki, aşırı kilolu anneler, yoğun programlarına rağmen Ramazan’ın nimetlerinden yararlanmak için ne yapabilir?

Ramazan’ı en iyi şekilde geçirin

1- Her eylemi sayın.   Çocuk bakımı ve ev işleri çok çekici görünmeyebilir, ancak Allah SWT’nin gözünde son derece asil ve önemlidir.

Örneğin, bebeklerin sık sık beslenmesi, temizlenmesi, tutulması ve altının altının açılması gerekir. Dua ederek geçirebileceğimiz zamana ağıt yakmak yerine, beslememizin mükafatını alabiliriz.

Yaptığınız her şeyden önce “bismillah” demeyi unutmayın ve bebeğinize gösterdiğiniz şefkatin Allah SWT tarafından sevildiğini bilin.

Örneğin, bir anne bebeğini emzirdiğinde, her emme için bir ödül alır! Ve çocuğu onu gece uyanık tutarsa, Allah (cc) rızası için yetmiş köleyi azad etme sevabına benzer bir sevabı vardır.

Bazı Müslümanlar teravih namazına saatlerce vakit ayırabilirken, inşaAllah saatlerce küçük çocuklarına bakan anneler sayısız nimetler elde edebilirler.

Gerçekten de asil bir savaşçı statüsüne sahipler! Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Hamile olan kadın, doğumundan sütten kesilmesine kadar Allah yolunda asker gibidir.” Yorgun Anneler için Ramazan Sonu Tavsiyeleri

2- Her fırsatta, kırmızı ışıkta bile zikir yapın! Annelik akılsız görevlerle doludur: bulaşık yıkamak, randevulara gidip gelmek, temizlik, yemek pişirme.

Çorbayı karıştırırken, trafik ışığının yeşile dönmesini beklerken ya da çamaşırları katlarken aklımızı amaçsızca gezdirmek yerine, o zamanı akıllıca kullanalım. “Sübhanallah”, “Elhamdülillah” ve “Allahu ekber” kelimelerini sürekli tekrar ederek Allah’a hamd ve şükredin.

Estağfirullah” diyerek O’ndan bağışlanma dileyin. Her akılsız iş sırasında bu sözleri tekrarlamayı alışkanlık haline getirin, inşaAllah yakında ikinci doğa haline gelecektir.

3- Aile bireylerinin ev işlerine yardım ederek iyilik kazanmalarına izin verin. Ramazan bir sadaka zamanıdır ve birbirimize neşeyle destek olarak kazanılacak çok büyük nimetler vardır.

Kadir Gecesinin Nimetlerini Yakalamak için 5 Adım

Kadir Gecesinin Nimetleri
Kadir Gecesinin Nimetleri

 

Bu icatlara da bakabilirsiniz!

Çocuklarınıza, anne ve babalarına yardım ettiklerinde Allah’ın SWT’yi sevdiğini ve Ramazan ayında yararlı ve kibar olma çabalarını artırmaları gerektiğini hatırlatın.

Birçok ev işi çocuklara devredilebilir, bu da anneye dua etmesi ve Kuran okuması için daha fazla zaman kazandırır. Kocalar ise Peygamber (s.a.v.)‘in güzel örneğini örnek alırlar.

O (PBUH) evin işlerine yardım ettiğinden ve örnek bir eş ve baba olduğundan, Müslüman erkeklerin ev işlerine ve çocukların yetiştirilmesine katılmaları gerektiği açıktır.

Muhammed (s.a.v.) “Sizin en hayırlınız, eşlerinize karşı en hayırlı olanınızdır” buyurdu. Müslüman erkeklerin en iyi olmak için çaba göstermeleri için Ramazan’dan daha güzel bir ay olabilir mi?

4- Namaz kılmak ve Kur’an okumak için daha fazla boş zamanınız varsa, o zaman Allah SWT’ye sahip olmanızı sağlamasını isteyin! Bazen Allah SWT’den zamanımıza bereket koymasını – her dakikayı mübarek ve verimli hale getirmesini – istemeyi unutuyoruz.

Güne Allah (cc) rızası için elimizden gelenin en iyisini yapmak ve zamanımızı akıllıca kullanmak niyetiyle başlarsak, inşaAllah O SWT her şeyi odaklanmış ibadete ayıracak zamanla yapmamızı sağlayacaktır.

5- Mümkün olduğunca basitleştirin. Ramazan’ın şölenle değil, oruçla ilgili olduğunu kendimize ve aile fertlerimize tekrar tekrar hatırlatmaya değer. İftar yemeklerinin doyurucu ve besleyici olması için karmaşık olması gerekmez. Yorgun Anneler için Ramazan Sonu Tavsiyeleri

6- Kızlarınıza bilinçli, olumlu bir örnek olun. Unutmayın ki genç kızlar size nasıl Müslüman bir eş ve anne olunacağına dair bir örnek olarak bakacaklar. Ramazan ayını nasıl asalet, sabır, neşe ve takva ile karşılayacağını onlara örneklerle gösterin.

Hayatımızın taleplerinin bizi bitkin, kırgın ve aşırı bitkin hale getirmesine izin verirsek, kızlarımız Ramazan’dan korkmaya başlayabilir.

Dönem ve Ramazan – Bunu Konuşabilir miyiz?

Öte yandan, her görevi nasıl bir ibadete ve ibâdete dönüştüreceğimizi gösterirsek, inşaAllah kızlarımıza da bizi örnek almaları ilham olur.

Şunu da unutmayın: sözlerimiz çocuklarımızı ve kendimizi etkiler. Şikayet etmek yerine, “Yemek yapmaktan çok yoruldum!” “Yemek için elhamdülillah!” demek için kendimizi eğitebiliriz.

Büyük çocuğumuza “Kardeşlerin beni yoruyor, kendime ayıracak vaktim yok!” demek yerine, “Lütfen kardeşlerinle yirmi dakika oyna. Seninle olmayı seviyorlar ve inşaAllah bana yardım ederek hayırlara vesile olursun.”

7- Son olarak ramazanda bile kendini fazla yormayın

Ramazanda Neler Yapılmalı
Ramazanda Neler Yapılmalı

 

Evet, büyük çaba ve özdenetim gösterme ayıdır; ancak İslam her şeyden önce bir denge dinidir. Biz anneler yorgunluktan ve yıkılmaktan yorulursak ne bize ne de ailemize kesinlikle fayda sağlamaz.

Bir aylık öz-yoksunluk sırasında bile belirli bir miktarda öz bakım gereklidir. Bütün gün “görevli” olan annelerin geceleri yeterince uyuması gerekir. Ayrıca sahur ve iftarda sağlıklı beslenmeye ve bol sıvı tüketmeye özen göstermelidirler.

Kızlarımıza “şehit anneliği” örnek alarak, kadınların başkaları için sağlıkları, akılları ve mutlulukları dahil her şeyi feda etmeleri gerektiğini düşündürmek istemiyoruz. Aslında bedenimize, zihnimize ve ruhumuza bakmak Müslüman kadınlar olarak bizim görevimizdir.

Tüm çalışmalarımızı tamamlayamazsak ya da yardım istememiz gerekirse kendimizi suçlu hissetmemeliyiz. Ek olarak, bir şeyi yapamadığımızda veya yapmak istemediğimizde, karar vermek için ıstırap çekmeden “hayır” demeyi öğrenmeliyiz. Sınırları belirlemek, kendi ihtiyaç ve isteklerimizi netleştirmek bizim işimiz. Yorgun Anneler için Ramazan Sonu Tavsiyeleri

Sonunda, Allah SWT her bireyin çabalarını ve niyetlerini bilir. Bu ramazanda annelik görevleri sizi yoruyorsa bilin ki Allah tüm fedakarlıklarınızı, yorgunluğunuzu ve gözyaşlarınızı görüyor.

İnşaAllah, O’nu memnun etmek için attığınız her adımın karşılığını alırsınız. Aynı zamanda, kendinize iyi bakmayı unutmayın çünkü siz, anne, ailenizin temel taşısınız.
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.