SON DAKİKA: Bakan Alim'den 3600 ek gösterge açıklaması – CNN Türk

İstanbul uçakları Antalya’ya indi
25 yaşındaki hemşire korona virüse yenik düştü
Kadıköy’de lodos dev dalgalara niçin oldu
AK Parti'de tehlikeli sonuç toplantı… Masada sıcak başlıklar var
Çin’de inşaat alanında antik gömüt bulunmuş oldu
30.11.2021 – 12:10 Son Güncelleme:
Bakan Alim, çevrim içi düzenlenen ‘Kamu Mensubu Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuştu. Alim, Türkiye’nin pandemi krizinin her aşamasında üretim sistemini ayakta tutmayı başardığını söylemiş oldu. Alim, “Türkiye bu zamanda üretimi kapatmamıştır. Sıhhat şartlarını ilk olarak üretim sistemini ayakta tutacak şekilde organize etmiştir. Ve bugün bunun ne kadar yararlı bir şey bulunduğunu, ne kadar toplumsal yarar ürettiğini de görüyoruz. Bu senenin 1’inci çeyreğinde Türk ekonomisi yüzde 7,2 büyümüştü. 2’nci çeyreğinde bu büyümeyi yüzde 21,7’ye çıkardı, bugün de 3’üncü çeyrek sayıları açıklandı; 3’üncü çeyrekte de 7,4 büyüdük. Yıl sonu itibarıyla tahminler yüzde 10 civarında bir büyümeyi işaret etmektedir. Tüm bunlar sebepsiz değildir. Şu demek oluyor ki üretim ekonomisi olmayan, üretime dayanmayan hiçbir ekonominin bu şekilde 3 çeyrek üst üste ve üstelik pandeminin internasyonal şartlarının Türkiye’nin, dünyanın aleyhinde bir tablo oluşturduğu ortamda Türkiye’nin 3 çeyrek üst üste büyümesi ciddi bir mevzudur. Ve bu herhangi bir halde küçümsenerek geçilecek bir mevzu değildir” ifadelerini kullandı. 
‘3600 MESELESİ ÖNCELİĞİMİZ’
Bakan Alim, bugün öncelikli meselelerinin 3600 meselesi bulunduğunu vurgulayarak, “Bilhassa kamu mensubunun 3600 meselesi oldukca önemlidir. Bu sebeple kamuda çalışırken insanların aldıkları ücret, haiz oldukları yaşam tarzını; emekli olduktan sonrasında kaybetmeleri oldukca ciddi bir sorundur. Bu, emeklilik sistemimizin ve bizim ek gösterge mekanizmasının tekrardan düzenlenmesini gerektiren bir soruna işaret etmektedir. Bu bizim gündemimizdedir. Ve doğal ki bu gündemin gereğini yapacağız. Bunu bir ‘iyi niyet’ ifadesi olmaktan çıkarıp, somut ve önümüzde çözülmesi ihtiyaç duyulan bir mesele haline, bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu da gelecek günlerde; bakanlık içinde bir kurul oluşturduk o kurul çalışmalarını tamamladı. Şimdi öteki bakanlıklarla olan görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun toplumsal ortağı olarak Işyar-Sen’in katılımıyla ele alacağız ve bu problemi da çözeceğiz” diye konuştu.
Demirören Tv Tüm ortaklık A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company. All Rights Reserved.

source

About admin

Check Also

Zincir marketlere kesilen 2.7 milyarlık cezanın öne sürülen sebebi netleşti! Fiyatlarla bu şekilde oynamışlar! – Sabah

Mevzuya ilişkin Kurul, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde, perakende besin ve temizlik ürünleri ticaretiyle iştigal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.