Seçimlere girecek 24 parti Resmi Gazete'de yayımlandı! Sarıgül ve İnce'ye büyük şok – SonDakika.com

Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK), Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında piyasaya sürülen sonucunda, 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun” ile 2820 sayılı “Siyasal Partiler Kanunu”nun ilgili maddelerine nazaran, 1 Ocak’tan minimum 6 ay öncesi itibarıyla illerin minimum yarısında teşkilat kurmuş oldukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 24 siyasal partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunmuş olduğu ifade edildi.

Türkiye’de bulunan 121 siyasal partiden 24’ü seçime girme hakkına haiz olurken, Muharrem İnce‘nin liderliğinde kurulan Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül‘ün Türkiye Değişiklik Partisi listede yer almadı.
Ek olarak YSK’nin il ve ilçe seçim kurulları ile Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun müessese esas ve ilkeleri belirlenmesine ilişkin sonucu, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Kararda, bu kurulların iki senelik vazife sürelerinin bu ay dolması sebebiyle 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun gereği, ocak ayının son haftası içinde iki yıl süre ile vazife yapmak suretiyle tekrardan kurulların oluşturulmasının gerektiği açıklandı. Bundan dolayı il ve ilçe seçim kurullarıyla Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun, 298 sayılı Kanun’un 15, 18 ve 19. maddelerinde yazılı usullere nazaran iki yıl süre için tekrardan kurulmalarına karar verildi.
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Gazete, Ocak, Siyaset, Güncel, Son Dakika

Son Dakika Siyaset Seçimlere girecek 24 parti Resmi Gazete’de yayımlandı! Sarıgül ve İnce’ye büyük şok – Son Dakika
Sondakika.com’un size anlık bildirim göndermesine izin veriyor musunuz?

source

About admin

Check Also

Son dakika: Enes Kara'nın ölümü… MHP lideri Bahçeli: Gençlerimizi sahipsiz bırakamayız – Özgürlük

MHP Lideri Bahçeli, TBMM‘de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Irak’ta 10 Ekim 2021 tarihinde meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.