NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya’nın Ukrayna’ya karşı herhangi bir saldırısının bede – Sözcü

NATO ülkelerinin Dışişleri Bakanları, Letonya’nın başkenti Riga’da meydana gelen görüşmede bir araya geldi. Toplantı sonrasında basın toplantısı için kamera karşısına geçen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ele alınan mevzulara değindi.
Stoltenberg, “Azca ilkin NATO Dışişleri Bakanları içinde oldukça iyi ve anlamlı bir oturum gerçekleştirdik. Bakanlar başlıca 3 mevzuyu ele aldı. Bunlar Rusya’nın Ukrayna ve çevresindeki askeri yığınağı, Belarus’taki rejimin eylemleri ve silahların kontrolünde NATO’nun önder görevi oldu” dedi.
“UKRAYNA VE ÇEVRESİNDEKİ DURUM ÖNGÖRÜLEMEZ OLMAYA DEVAM EDİYOR”
Ukrayna mevzusunda Rusya’nın politikalarının ele alındığını belirten Stoltenberg, “Ukrayna ve çevresindeki durum, değişken ve öngörülemez olmaya devam ediyor. Rusya’nın niyeti mevzusunda kesinlik yok. Mühim ve olağandışı bir kuvvet yoğunluğu görüyoruz. Rusya’nın daha ilkin Ukrayna’ya ve öteki komşularına karşı güç kullandığını biliyoruz. Bugün Bakanlar, bu durumu görüştü. Rusya’yı daha çok saldırgan eylemden caydırma amacımızda birlik halindeyiz. Rusya’yı saydam olmaya, gerilimi azaltmaya ve tansiyonu düşürmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gelecekteki herhangi bir saldırısının bedeli ağır olacaktır”
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gelecekteki herhangi bir saldırısının bedeli ağır olacaktır ve Rusya için ciddi siyasal ve ekonomik neticeleri olur. Bakanlar, NATO’nun kararlılığı mevzusunda herhangi bir yanlış anlama yada yanlış hesaplama olmaması gerektiği mevzusunda netti. Tüm müttefikleri korumak için çaba sarfetmek ve korumak için bir aradayız” şeklinde konuştu.
“UKRAYNA’YA DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”
“Durumu etken olarak değerlendirmeye devam edeceğiz ve lüzumlu tüm planların hazır olduğundan güvenilir olacağız” diyen Stoltenberg, “Hem de ortağımız Ukrayna’ya siyasal ve ergonomik desteğimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Stoltenberg, “Ukrayna’yı Rusya’nın devam eden provokasyonlarına karşı ölçülü tepkisinden dolayı takdir ediyoruz” diyerek mevcut gelişmeler hakkında düşünce alışverişinde bulunmak için yarın hem Ukrayna hem de Gürcistanlı yetkililerle bir araya geleceklerini kaydetti.
RUSYA’NIN YENİDEN DİYALOG ÇAĞRISI
Stoltenberg, “NATO’nun Rusya’ya yönelik çift yönlü yaklaşımı değişmedi. Rusya’nın saldırgan fiil modeli karşısında savunmamızı ve caydırıcılığımızı kuvvetli tutuyoruz. Ek olarak diyaloğun yaşamsal ehemmiyet taşıdığına inanıyoruz. Ne yazık ki Rusya son zamanlarda NATO ile diplomatik ilişkilerini kesmeye karar verdi. Rusya’yı bu kararından dönmeye çağırıyoruz ve NATO-Rusya Konseyi’ne tekrardan katılmak için sulh ve güvenlik yararına çağrıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
“BELARUS KONUSUNDA AB İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”
Belarus mevzusunun da görüşüldüğünü bildiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Belarus’u ve Lukaşenko rejiminin Polonya, Letonya ve Litvanya üstünde baskı oluşturmak için savunmasız insanları kullanmasını da ele aldık. Bu alaycı ve insanlık dışı” dedi. Stoltenberg, “NATO Dışişleri Bakanları, durumdan etkilenen müttefiklerle tam dayanışma içinde olduğumuzu açıkça belirtti. NATO da bu hibrit kampanyaya karşı koymak için Avrupa Birliği (AB) ile yakın ortaklaşa iş içindedir. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Pazar günü Vilnius ve Riga’ya yaptığım ziyaretin gösterdiği benzer biçimde” diye konuştu.
“SİLAHLARIN KONTROLÜ NATO’NUN ÖNCELİĞİ”
Stoltenberg, “Dışişleri Bakanları ek olarak silahların kontrolü, silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunu ele aldı. Bu NATO için bir önceliktir. Tüm NATO müttefikleri nükleer silahların olmadığı bir dünyayı destekliyor. Soğuk Harp’ın sona ermesinden bu yana nükleer cephaneliğimizi mühim seviyede azalttık ve devamlı olarak tabanca denetim anlaşmalarını destekliyoruz” dedi.
“RUSYA VE ÇİN CEPHANELİKLERİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRIYOR”
Stoltenberg, “Sadece oldukça kaygı verici eğilimler görüyoruz. Rusya ve Çin cephaneliklerini mühim seviyede artırıyor. Mühim anlaşmalar baltalanıyor ve ortaya çıkan yıkıcı teknolojiler, çatışmanın doğasını temelden değiştiriyor. NATO müttefikleri, tabanca kontrolünü güçlendirmek için yenilenmiş bir çabaya öncülük etmeye kesin. Şu sebeple daha tehlikeli bir dünyada daha çok öngörülebilirliğe ve daha çok şeffaflığa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
Basın toplantısının sonunda ele alınacak öteki mevzulara değinen NATO Genel Sekreteri, “Bu akşam bakanlar bir sonraki Stratejik Konseptimizi tartışacaklar. Gelecek yıl Madrid Zirvesi’nde kabul edilecek Stratejik Konsept, yeni güvenlik ortamını yansıtacaktır. Birliğimizi ve değerlerimizi tekrardan teyit edecektir” şeklinde konuştu.
www.sozcu.com.tr web sitesinde gösterilen yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Güzel duyu Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi aktarma edilemez.
Copyright © 2021 – Tüm hakları saklıdır. Güzel duyu Yayıncılık A.Ş.

source

About admin

Check Also

Hamile hemşireye hücum eden baba ve oğlu tutuklandı – BirGün

1° HAFİF KAR YAĞIŞLI1° HAFİF KAR YAĞIŞLIBaşakşehir Çam ve Sakura Devlet Hastanesi’nde pazartesi günü, hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.