Mastarın Acısız Açıklaması –

Bir tığ işi giysi üzerinde sadece size tam olarak uymadığını keşfetmek için saatlerce harcadınız mı? Bunu düzeltelim!

Ölçüyü anlamak, herhangi bir giysiyi tığ işi yapmanın tartışmasız en önemli yönüdür. Bu yoğun resimli eğitimin sonunda, mastar konusunda ustalaşmış olacaksınız ve daha da önemlisi, kroşe projelerinizin tam olarak istendiği gibi sonuçlanacağını bilerek kendinizi güvende hissedeceksiniz!

Bu öğreticiyi beğendiyseniz ve kelimeyi yaymak istiyorsanız, lütfen hashtag’i kullanarak resimleri sosyal medyada paylaşın. #dikiş avıtığ işive etiketleyerek @stitchandhound

Not: Bu gönderi, küçük bir komisyon aldığım bağlı kuruluş bağlantılarını içerir. Bu, bu blogda size ücretsiz desenler ve öğreticiler sunmaya devam etmemi sağlıyor, bu nedenle lütfen kanca, iplik ve diğer zanaat aksesuarları gibi malzemeleri satın alırken bu sayfadaki bağlantıları kullanmayı düşünün. Bu blogda bulunan tüm bilgi ve görüşler bana aittir. Gizlilik Politikası sayfamda daha fazlasını okuyabilirsiniz.

ölçer nedir?

Mastar, ne kadar sıkı veya gevşek tığ işi yaptığınızın bir ölçüsüdür. tansiyon.

Ölçer neden önemlidir?

Herkes farklı şekilde tığ işi yapar. Bazı insanlar gevşek gerginlikle tığ işi yaparken, bazıları sıkı gerginlikle tığ işi yapar. Tığ tansiyonunuz 2 şeyi değiştirir:

1. Projenizin boyutu

Yukarıdaki renk örneklerinin her ikisi de 4,5 mm’lik bir kanca kullanılarak örülmüştür. Soldaki numune sıkı tığla, sağdaki ise gevşek tansiyonla örülmüştür. Gördüğünüz gibi, ne kadar sıkı veya gevşek tığ işi yaptığınız projenizin boyutunda büyük bir fark yaratıyor.

Şimdi sıkı bir gerginlikle tığ işi yapan bir tasarımcının bir kazak yarattığını hayal edin. Modeli aynen yazıldığı gibi takip edebilirsiniz ancak süveteri gevşek tığ ile örerseniz süveteriniz tasarımcınınkinden çok daha büyük olacaktır. (Tersine, tasarımcı gevşek gerginlikle örerken sıkı bir tansiyonla tığ işi yaparsanız, süveteriniz tasarımcınınkinden çok daha küçük olacaktır.)

2. Projenizi tamamlamak için gereken iplik miktarı

Sıkı gerilimle örülen sağdaki renk örneği, bu özel ipliğin yaklaşık 19 yarda olan 9.43 gram iplik kullandı. Gevşek gerilimle örülen soldaki renk örneği, bu özel ipliğin yaklaşık 22 yarda olan 11.26 gram iplik kullandı.

Sadece 4 “x 4” karede bile, gevşek gerilimle örülen renk örneği, sıkı gerilimle örülen renk örneğinden 3 yard daha fazla iplik kullandı! Bütün bir giysi oluşturulduğunda, iplik miktarındaki fark hızla artar.

Şimdi sıkı bir gerginlikle tığ işi yapan bir tasarımcının bir kazak yarattığını hayal edin. Modeli aynen yazıldığı gibi takip edebilirsiniz, ancak süveteri gevşek tansiyonla tığlarsanız, süveterinizi tamamlamak için tasarımcının modelde listelediğinden çok daha fazla ipliğe ihtiyacınız olacaktır. (Tersine, tasarımcı gevşek tansiyonla tığ işi yaparken sıkı gerginlikle tığ işi yaparsanız, çok fazla iplik kalır.)

Peki tasarımcıyla aynı gerginlikte tığ işi yapıp yapmadığımı nasıl anlarım?

Herkes farklı tığ işi ördüğü için, bir desen tasarımcısıyla asla aynı gerginlikte tığ işi yapmıyorsunuzdur. Ancak istediğimiz gerginlikte tığ işi yapıp yine de istenilen boyutta bir desen elde edebiliriz. burası ölçü içeri gelir.

Gösterge, belirli bir alandaki ilmek ve sıra sayısı olarak bir desende, genellikle 4″ x 4″ (10cm x 10cm) kare şeklinde yazılır.

Ölçüm göstergesi

Bir ölçü örneği, oluşturduğunuz projeyle aynı dikiş deseninde işlenmiş bir karedir. Ölçü 4″ x 4″ kare olarak verilse de, 4″ x 4″ den biraz daha büyük bir mastar renk örneği oluşturmalısınız çünkü renk örneğinin ortasındaki ilmek ve sıra sayısını ölçmek daha doğru olur.

Soldaki resimden de göreceğiniz gibi 4″ de 15 adet ikili trabzan bulunmaktadır. Sağdaki resim, 4 inçte 7 sıra çift kroşe dikiş olduğunu gösteriyor. Bu bize 15 dikiş x 7 sıra = 4 “ölçü verir.

Gösterge renk örneğinin desenin göstergesiyle eşleştiğinden emin olmak istersiniz.

Göstergem kalıbınkiyle uyuşmuyorsa, göstergemi nasıl değiştirebilirim?

Ölçünüzü farklı tığ ölçüleriyle değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki renk örneklerinin her biri aynı gerilimde ancak farklı kanca boyutlarında örülmüştür. Soldan sağa 4 mm, 5 mm ve 6 mm tığ kullanılarak yapılmıştır. Gördüğünüz gibi, kroşe kancası boyutu, bir ölçü örneğindeki ilmek ve sıra sayısını değiştirir.

varsa ne yapmalı daha az desen ölçüsünden daha fazla dikiş ve sıra

Gösterge örneğinizde 4″de 15 dikiş x 7 sıra vardır, ancak desende listelenen ölçü, 4″te 17 dikiş x 8 sıradır.

Bu, gösterge örneğiniz tasarımcınınkinden daha küçük olduğu anlamına gelir. Bunu düzeltmek için daha büyük bir kanca kullanarak gösterge örneğini yeniden oluşturmanız gerekir. Ölçünüz desenlerle eşleşene kadar kanca boyutunuzu 0,5 mm artırmayı deneyin. Örneğin, desen 5,0 mm’lik bir kanca kullanılması önerilirse, ölçüye ulaşana kadar 5,5 mm’lik bir kanca, ardından 6,0 mm’lik bir kanca vb. kullanmayı denemelisiniz.

Desen ölçüsünden daha fazla dikiş ve sıranız varsa ne yapmalısınız?

Gösterge örneğinizde 4″de 15 dikiş x 7 sıra vardır, ancak desende listelenen ölçü, 4″te 13 dikiş x 6 sıradır.

Bu, gösterge örneğiniz tasarımcınınkinden daha büyük olduğu anlamına gelir. Bunu düzeltmek için, daha küçük bir kanca kullanarak gösterge örneğini yeniden oluşturmanız gerekir. Ölçünüz desenlerle eşleşene kadar kanca boyutunuzu 0,5 mm küçültmeyi deneyin. Örneğin, desen 5.0 mm’lik bir kanca kullanılması önerilirse, ölçüye ulaşana kadar 4.5 mm’lik bir kanca, ardından 4.0 mm’lik bir kanca vb. kullanmayı denemelisiniz.

İşte bu!

Umarım anlaşılması kolay olmuştur! Göstergeyle ilgili hâlâ sorularınız varsa, lütfen bir yorum bırakın; gösterge söz konusu olduğunda tamamen emin olmanız için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Lion Brand’in Rahat Pamuk Karışımı bu öğreticide tüm gösterge renk örneklerini oluşturmak için kullanıldı

İşte bu eğitimde kullanılan en sevdiğim araçlardan bazıları:

Son olarak, bu öğreticiyi tüm tığ işi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın:

  1. Instagram: Kullanım #dikiş avıtığ işi ve beni etiketle, @stitchandhound
  2. Facebook: dikiş ve tazı
  3. Pinterest: Bu kalıbı bir Pinterest panosu sonrası için

Sen ne zaman Paylaş beni ve blogumu destekliyorsunuz, bu da size kaliteli, ücretsiz kalıplar sunmaya devam etmeyi mümkün kılıyor. Öyleyse sevgiyi yayın!

Daha fazla öğretici ve tığ işi ilhamı

Soldan sağa:

Sawgrass Kazak

Plastik İplik Nasıl Yapılır?

Makrome İlhamlı Bardak Altlıkları

About admin

Check Also

Çocukların Renklendirecekleri Ücretsiz Yazdırılabilir Şükran Günü Kartları

Şükran Günü yaklaşıyor ve ailemiz tüm dünyaya yayılıyor! Hep birlikte olamasak da hep birbirimizi düşünüyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir