Küba’dan Omicron önlemi: Türkiye'yi de etkiliyor – Cumhuriyet

Dünya Sıhhat Örgütü Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, Omicron varyantının bir enfeksiyon dalgalanmasına ilişkin “devasa yükseklikte risk” taşıdığını söylemiş oldu. Varyantın ortaya çıkmasının peşinden ülkeler, yeni gezi kısıtlamaları uygulamaya başladı.
Ülkenin sıhhat bakanlığı, Cenup Afrika, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Zimbabve, Namibya, Malavi ve Mozambik’ten gelen yolcuların Küba’ya girişine izin verileceğini, sadece aşı kartı da dahil olmak suretiyle PCR testleri ve yedi günlük karantina şeklinde oldukca sayıda tedbire uymaları gerekeceğini söylemiş oldu. 
Bakanlık, öteki Sahra altı Afrika ülkelerinin yanı sıra Belçika, İsrail, Hong Kong, Mısır ve Türkiye’den gelen yolcuların ise iki PCR testi yaptırmaları gerekeceğini söylemiş oldu.
Omicron varyantına ilişkin endişeler, Karayip adası ülkesinin sınırlarını internasyonal ziyaretçilere tekrardan açmasından yalnız iki hafta sonrasında gerçekleşti.
Ekonomisi turizme bağlı olan Küba, halkının çoğuna ülkede geliştirilen Covid-19 aşısı ile aşılanma şartını kolaylaştırmıştı. Ülkede, Covid-19 kaynaklı ölümler şeklinde yeni enfeksiyonlar da son haftalarda keskin bir halde düşüşe geçti.

source

About admin

Check Also

Zincir marketlere kesilen 2.7 milyarlık cezanın öne sürülen nedeni netleşti! Fiyatlarla bu şekilde oynamışlar! – Sabah

Mevzuya ilişkin Kurul, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde, perakende besin ve temizlik ürünleri ticaretiyle iştigal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.