Ekim Ayında Dikilecek En İyi 12 Çiçek ve Sebze

Dallardaki minik tomurcuklardan kendi arka bahçenizdeki veya mahallenizdeki tek bir çiçeğe kadar bitkiler, doğa üzerindeki dokunaklı-duygulu güçleriyle yenilenmeyi simgeler!

Yeni başlangıçlar için alan yaratmak için ekim her zaman önemli bir parça olmuştur; sonbahar mevsiminde de bir istisna değildir.

Bu sonbaharda bir ev bahçesinde yetiştirilebilecek birçok sebze ve çiçek var. Lahana, roka veya ıspanak gibi doyurucu yeşilliklerden narin süsen ve lale çiçek soğanlarına; herkes için bir şey var!

Yani, ev bitkilerinizden mezun olmaya hazırsanız, bunlar ister salataların üzerine malzeme olarak çiğ olarak kullanılsınlar ister yemeklerin içinde pişirilsinler, harika eklemeler yapacaklardır, unutmayın: sabır işe yarar, bu yüzden işleri ağırdan alın!

Kale

Kale, bahçenizde yetişen en besleyici sebzelerden biridir ve onu hazırlamanın birçok yolu vardır.

Lahana dikmek için en iyi zaman, nerede yaşadığınıza bağlıdır; sonbahar sıcaklıkları düşmeye başladığında (ideal olarak altı hafta önce), optimum büyüme için erken ilkbahar donunu takip edin!

Küçük avuç içi büyüklüğünde yapraklar olarak ekimden yaklaşık sekiz hafta sonra hazır olduğunda – hasat zamanı, bu yüzden şimdi bu tarifleri çıkarın!

Sarımsak

Sarımsak yetiştirmeyi planlıyorsanız, sonbaharda en iyisidir.

Sarımsak günde altı ila sekiz saat güneş ışığına ihtiyaç duyar ve ampuller arasında yaklaşık iki fit olacak şekilde en az bir fit derinliğe ekilmelidir, böylece daha sonra daha büyük bitkiler haline geldiklerinde genişleme için yeterli alana sahip olurlar!

Roka

Ekim ayında roka dikmek, bazı yeşillikleri diyetinize sokmanın ve altı ila sekiz hafta sonra taze, genç yaprakların tadını çıkarmanın harika bir yoludur.

O kadar bekleyemiyorsanız, bu salatayı bitkiler ilk hasatlarını aldıklarında hasat etmeyi deneyin – çok lezzetliler!

Arpacık

Arpacık yetiştirirken, bölgenin ılık toprak sıcaklıklarına sahip olması önemlidir. En iyi sonuçlar için sonbaharda ekilmeli ve yaşam döngüleri boyunca (ekim süresi dahil) 35-90 derece Fahrenhayt arasında bir sıcaklık aralığına sahip olmalıdırlar.

90 gün sonra, üst kısımlar kahverengiye dönmeye başladığında hasatın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bileceksiniz.

bezelye

Bezelye mükemmel bir yaz mahsulüdür! Toprağın en tatlı olduğu serin veya sonbahar aylarında yetiştirilebilirler. Onları büyütmek için, bezelyelerinizi gevşek verimli topraklarda bir ila iki inç derinliğe ve boşluklara ekin, böylece kökler için bolca yer (2 “) olur.

Bu küçük baklagillere bol güneş ışığı verdiğinizden emin olun – her zamankinden daha tatlı tadacaklar!

Laleler

Baharın vazgeçilmez çiçeği lale, soğuk toprağa dayanabilen sağlam bir bitkidir. Ortalama gece sıcaklıkları 40-50 derece Fahrenheit arasında ve bir inç kadar kaliteli saksı karışımı ile onları sonbaharda ekmeye başlamalısınız.

Islak zeminden kaçının ve bahçeniz için güzel ampullere sahip olacaksınız!

nergis

Nergis, kış boyunca dayanacak, kolay ve dayanıklı bir bitki isteyenler için mükemmel bir çiçektir. Dikimden önce toprağınızın nemli olmasına ancak çok ıslak (nemli) olmadığından emin olun.

Dikildikten sonra, bir pencerenin yanına veya günde en az altı saat güneş ışığı alan tam güneşe maruz kalacakları kapıların önüne yerleştirin; Çiçekleri kesmeden önce iki hafta bekleyin ki köklerinin güçlenmesi için zamana sahip olun.

hercai menekşe

Hercai Menekşe, herhangi bir pencereye ilginç bir ek olarak büyüyebilen yüzleri olan bir çiçek türüdür. Hercai menekşe bitkisi, kaplarda büyüdüğü ve düzenli sulamaya ihtiyaç duyduğu için doğru miktarda güneş ışığına (çok fazla değil) ihtiyaç duyar.

Optimum performans göstermediklerini fark ederseniz, muhtemelen su altında kalmışlardır, bu yüzden onlara bir içki verin.

çiğdemler

Çiğdemler, kış mevsiminde, yerde kar varken bile çiçek açmaya başlayan çok özel bir bitkidir.

Şaşırtıcı etkiler için çiğdem soğanlarını normal bitkiler gibi düz bir şekilde dizmek yerine kümeler halinde dikmeniz gerekir. Bu, çiçeklerinizin öne çıkmasına ve daha fazla etkiye sahip olmasına yardımcı olacaktır!

Çiğdemleri ilk dondan önce ektiğinizden emin olun.

İris

Süsenler, göze çarpan renkler ve eşleşecek ifadeleri olan narin bir çiçektir. 40-50 derece Fahrenheit arasında daha sıcak havayı tercih ederler, ancak çok aşırı değilse kuruluğu yeterince tolere edebilirler – biraz güneşleri olduğu sürece!

İris köklerinizin iyi durumda olmasını istediğiniz şeylerden biri uygun drenajdır: saksının etrafında bol miktarda boşluk olduğundan emin olun. Bitkiyi çok derinden yetiştirmemeniz en iyisidir, bu nedenle en iyi sonucu almak için İrisinizi yüzeye yakın bir yere dikin.

Hellebores

Helleborus, kışın sonlarında karda dolaşan bir bitkidir.

Her ikisi de beyaz yaprakları olan ve daha sıcak iklimlerde çiçek açacak olan iki popüler çeşidi vardır – biri Noel Gülü, diğeri ise daha ılıman sıcaklıklarda çiçek açan Lenten Gülleri.

Erken filizlenen doğaları nedeniyle, bu çiçekler bulunduğunuz yere bağlı olarak iyi drene edilmiş toprak ve gübre ile gölgede veya kısmi güneşte kalmayı sever.

Çiçekli Kiraz Ağacı

Çiçekli kiraz ağaçları en çok baharın başlarına doğru açan pembe tomurcukları ile tanınır.

Erken sonbahar, onları dikmeniz gereken zamandır. En iyi sonuçlar için, yalnızca bol güneş ışığına sahip olmaları değil, aynı zamanda güçlü rüzgar korumasına sahip olmaları da önemlidir, böylece yoğun kar yağışları 1 Kasım’dan önce onları devirmez.

About admin

Check Also

AYM'den velayet sonucu – Halk TV

Antalya’da yaşayan Hilal Erdaş, 2014 senesinde E.E.’den boşandı. Antalya 4. Aile Mahkemesi, Erdaş ile E.E.’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir