Asılı Sepetlerde Yetiştirmek İçin En İyi 14 Eğrelti Otu

Bitkileri asılı sepetlerde yetiştirmek, yeşillikleri evinize davet etmenin en iyi yoludur.

Yıllarca sürecek bir seçenek istiyorsanız, işte en sevdiğimiz eğrelti otlarından bazıları!

1. Boston Eğreltiotu

En iyi asılı eğrelti otlarından biri olan Boston Fern, daha sıcak iklimlerde tüm yıl boyunca dışarıda yetişir. Serin bir yerde yaşıyorsanız (ve kışın iç mekanlara getirin) onları ilkbahardan sonbahara kadar büyütün ya da iç mekan bitkileriyle erken başlayın!

2. Dallas Eğreltiotu

Dallas eğreltiotu daha kompakt ve gür bir bitkidir. Az bakım gerektirir, düşük ışık koşullarına toleranslıdır, ancak Americanoda macrophylla ‘Huge’ (Kentucky Colonnade) ile karşılaştırılabilir bir zarafet görünümüne sahiptir.

Bu bitki, küçük ve orta boy asılı sepetlerde gelişebilir. Gölgeli ancak dolaylı güneş ışığı alan bir yer seçin ve üstten sulama veya buğulama sisteminden ara sıra püskürtülerek toprağı nemli tutun.

3. Bakire Kılı Eğreltiotu

Maidenhair eğreltiotu, birçok iklimde yetiştirilebilen asılı bir bitkidir. Düşük ışığı tolere eder, ancak kuru hava ve topraktan asla ödün vermez!

Gölge aldığı yere veya içeriye 8-10 inç derinliğinde asılı bir sepet asın. Birkaç saatlik dolaylı sabah güneş ışığı iyi gelecektir! Ara sıra bir buğulanma ile bitkinin kurumasına ve nem seviyesini korumasına asla izin vermeyin.

4. Kimberly Kraliçe Eğreltiotu

Ön sundurma eğrelti otları söz konusu olduğunda, sepetleri asmak için birçok seçenek vardır. Kimberly Eğreltileri, koyu yeşil yapraklarını gösterir ve giriş yolunun yakınında mükemmel bir seçim yapar!

Sağlıklı bir iç mekan bitkisi yetiştirmek için ortalama büyüklükte bir asılı sepete ihtiyacınız olacak. Nem tutma kapasitesi olan bir toprak seçin ve en iyi sonucu almak için ara sıra sıvı azot bakımından zengin gübre ile gübreleyin!

5. Saman Kokulu Eğreltiotu

Saman kokulu eğreltiotu, ılıman bölgelerde kolaylıkla yetiştirilebilen dayanıklı bir bitkidir. Parlak yeşil yaprakların yumuşak kahverengi tonlarına dönüştüğü sonbaharda ortaya çıkan kokusuyla bilinir.

Saman kokulu bir eğrelti otu yetiştirmek için, 8-10 inç derinliğinde asılı bir sepet seçin ve sabah güneşi için pencerenin veya bir köşenin yanına yerleştirin.

6. Kaplan Eğreltiotu

Tiger Fern, sepetleri asmak için harika bir bitkidir. Eğreltiotu, cinsindeki diğer bitkilerden daha ilginç hale getirmek için yüzeyinde bir dizi renkli şeritle desteklenen büyüleyici, yeşil broşürlere sahiptir.

İster tek başına asın, ister bazı kombinasyonları karıştırın – içeride veya dışarıda balkonunuzda!

Tiger Fern, bol miktarda dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyması ve doğrudan ışınlardan uzak tutulması gerektiği için Boston eğreltiotuna benzer. En iyi sonuçlar için her sabah birkaç saat güneş de isteyebilirsiniz!

7. Kuşkonmaz Eğreltiotu

Kuşkonmaz eğreltiotu gerçek bir eğrelti otu değil, sepetleri asarken ilginç görünüyor. Bu bitki, ona kuşkonmaz görünümü veren, sıkıca paketlenmiş, iğne benzeri yapraklardan oluşan kavisli tüylere sahiptir! Yıllıktır ve soğuk kışlarda (USDA Bölgeleri 9 – 11) içeride tutulmalıdır.

Dolaylı ışık alan bir yer seçmek önemlidir, doğrudan güneş ışığından kaçının. En iyi sonuçlar için kaliteli saksı karışımı ve suyu orta derecede kullanın!

8. Leydi Eğreltiotu

Orta-yeşil bir tonda gösterişli yaprakları ile, bayan eğrelti otlarının en iyi performansı göstermesi için tam ila kısmi gölgeye ihtiyacı vardır. Verandalarda ve balkonlarda harika görünüyor!

Bitkiyi düzenli olarak sulayın ve köklerini mutlu etmek için birkaç haftada bir biraz gübre verin.

9. Dev Kılıç Eğreltiotu

Maço Eğreltiotu olarak da bilinen bu bitkinin kılıç şeklindeki yaprakları 3 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve tipik olarak yaklaşık 4 fit uzunluğundadır. Doğal olarak büyüdüğünde geniş olmasına rağmen, optimum sonuçlar için orta veya büyük boy sepetlere ekerek büyümesini sınırlayabilirsiniz.

Bu eğrelti otunun en iyi şekilde büyümesi için parlak ışığa ihtiyacı var. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bu bitkiyi en sıcak olduğu öğleden sonra saatlerinde uzun süre maruz kalmaktan koruyun! Bu bitki aynı zamanda nemi de sever!

10. Staghorn Eğreltiotu

Eğrelti otunun sıra dışı görünümü onu bu kadar popüler yapan şeydir. Ahşaba asılması ve büyütülmesi de kolay olan boynuz benzeri yapraklara sahiptir!

Bitki ofis veya ev için bir güzelliktir. Parlak ancak dolaylı ışıkta büyür, bu nedenle aşırı sulanmadığından ve bol miktarda nem sağladığınızdan emin olun!

11. Kanguru Eğreltiotu

Bu eğreltiotu üzerindeki derin ve gür yeşil yapraklar sürünen bir büyüme alışkanlığına sahiptir. Saksının kenarlarından güzelce sarkıyorlar, sepetleri asmak için en iyisi!

Yaprakları yakacağı için bitkiyi doğrudan güneşte tutmaktan kaçının. İyi büyümek ve yemyeşil yapraklar elde etmek için buğulanma şarttır!

12. Tavşan Ayağı Eğreltiotu

Bu bitkinin tüylü rizomları tencerenin üzerinde sallanarak sepetleri asmak için harika bir seçimdir.

Bitkiye biraz dolaylı parlak ışık verin ve iyi akan toprağı olan sığ bir kap kullanın.

13. Maun Eğreltiotu

Bu eğrelti otunun gür yeşil kıvrılmış yaprakları ona eşsiz bir görünüm kazandırır. Yoğun nüfuslu gövdeler, sepetleri asmak için mükemmel bir seçimdir ve evlerinde hafifçe ileri geri sallanmalarını izlediğinizde çok güzeldirler!

Onu parlak, dolaylı ışık alan bir yerde tuttuğunuz sürece, tohumunuz endişelenmeden büyümeye devam etmelidir!

14. Tilki Kuyruğu Eğreltiotu

Tilkinin kuyruk eğrelti otunun çam iğnesi benzeri bir görünümü vardır ve bu da ona “Kuyruk Eğreltisi” takma adını verir. Teknik olarak gerçek bir eğrelti otu olmasa da, yaprakları bu şekle sahiptir ve diğer bitkilerden üzerlerinde kırmızı tüyler bulunan yeşil renkleriyle ayırt edilebilir.

Bu bitkinin başarısı için iyi drene olan bir yetiştirme ortamı şarttır. Düzenli düzeltme, gür görünümünün korunmasına yardımcı olacaktır!

About admin

Check Also

AYM'den velayet sonucu – Halk TV

Antalya’da yaşayan Hilal Erdaş, 2014 senesinde E.E.’den boşandı. Antalya 4. Aile Mahkemesi, Erdaş ile E.E.’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir