11 ile turuncu, 8 ile sarı kodlu uyarı – BirGün

3° AÇIK
3° AÇIK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Doğu ve Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu.
Batı Karadeniz’de yer edinen Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Sinop’ta yarın sabah saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı umut ediliyor. Yağışların bölgenin kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde başlayıp, cumartesi akşam saatlerinden yoğun kar yağışına döneceği tahmin ediliyor. Güçlü kar yağışının 16 Ocak’ta tesirini kaybetmesi öngörülüyor. Rüzgarın şimal yönlerden güçlü, yer yer fırtına şeklinde esmesi umut ediliyor. Buzlanma ve don vakasına karşı sürücülerin dikkatli ve önlemli olunması istendi.
Doğu Karadeniz’de ki yağışların ise yarın öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yerini kara bırakması umut ediliyor. Rüzgarın şimal yönlerden güçlü, yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi umut ediliyor. Yoğun kar yağışının pazartesi sabah saatlerinden sonrasında tesirini kaybedeceği öngörülüyor. Buzlanma ve don vakası, tipi ve ulaşımda aksamalar şeklinde olumsuzluklar ile yüksek kesimlerde çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması uyarısı yapılmış oldu.
11 İLE TUTUNCU 8 İLE SARI KODLU UYARI
Meteoroloji’nin web sitesindeki MeteoUyarı sayfasında ise 11 ile turuncu, 8 ile ise sarı kod ile uyarı yapılmış oldu. Yoğun kar yağışının beklendiği Artvin, Giresun, Kastamonu, Rize, Sinop, Zonguldak, Bartın, Düzce, Hakkari, Trabzon ve Van turuncu kodla uyarılırken Bitlis, Tunceli, Bingöl, Bolu, Ordu, Samsun, Şırnak ve Karabük sarı kodla uyarıldı. Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Tunceli’ye meydana getirilen uyarıda çığ tehlikesine dikkat çekildi.
Öte taraftan tarımsal faaliyetlerin devam etmiş olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde yarın günün ilk saatlerinden, 17 Ocak sabahına kadar, hava sıcaklıklarının düşmüş olduğu akşam ve gece saatlerinde kıyılarda hafifçe, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde ise güçlü zirai don umut ediliyor.
© 2020 Birgun.net – Tüm Hakları Saklıdır.
© 2021 Birgun.net – Tüm Hakları Saklıdır.

source

About admin

Check Also

Son dakika: Enes Kara'nın ölümü… MHP lideri Bahçeli: Gençlerimizi sahipsiz bırakamayız – Özgürlük

MHP Lideri Bahçeli, TBMM‘de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Irak’ta 10 Ekim 2021 tarihinde meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.